V okviru OŠ Brezovica pri Ljubljani smo prvi v R. Sloveniji uspešno zaključili izvedbo krožka “Povem na glas”, ki predstavlja pozitivno dopolnitev obstoječim prizadevanjem šole za izboljšanje komunikacijskih veščin in spretnosti javnega nastopanja ter govorništva. Program temelji na mednarodno priznanem programu govorništva Toastmasters international, osredotočen na mlade.

Govor pred večjo skupino, ali pred razredom je veliki večini otrok lahko zelo zahteven korak. Že odrasli se soočamo s tremo, ki predstavlja enega največjih strahov. In tudi odrasli imamo velikokrat izziv svoje misli pred večjim številom ljudi predstaviti na strukturiran način, samozavestno, jasno, z ustreznim tonom in hitrostjo, ter – brez mašil. Zato smo podprli krožek »Povem na glas« s ciljem, da se otroci spoznavajo z osnovami strukturirane predstavitve, ki je tekoča in brez mašil.

Program se je odvijal z osredotočenim poudarkom na različnih vidikih komunikacije in javnega nastopanja: učenci so ustvarili svoje govorne hiše, s pomočjo katerih so oblikovali jasen pogled na ključne elemente učinkovitega govora ter javnega nastopanja. Naslovili so tudi naslednje teme: strah in trema, samozavest, govor brez mašil, organiziranje govora, razlika med poslušati in slišati. Krepili so veščino podajanja konstruktivne povratne informacije, dotaknili so se vprašanja zakaj je pomembno voditi učinkovite sestanke in kaj je dober sestanek. Urili so se v improviziranih govorih ter sodelovali v skupinski razpravi. Učili so se pomena govorice telesa, glasu kot pomembno orodje za učinkovit nastop, uporabe pravih besed in knjižnega jezika.

Čestitke vsem pogumnim učencem OŠ Brezovica pri Ljubljani, ki so uspešno zaključili program: Lili Drobnič, Zoja Srbad, Gaja Ciber, Patrik Vidovič, Ana Ramoveš Primozič, Laura Tara Kek, David Kek,  Nadja Grčman in Alina Komić.

Izvedbo programa so omogočili: NIL d.o.o., Toastmasters business club Slovenija, OŠ Brezovica pri Ljubljani.

Zapisala: Katarina Primozič Ramoveš