“Predno na splet, pamet v roke vzet”
Preventivne delavnice za 4., 5. in 6. razrede

V okviru delavnic, izvedenih s strani ekipe Varni internet, so se učenci podrobneje seznanili z izzivi in priložnostmi, ki jih prinaša digitalna tehnologija. V času, ko internet prevladuje in oblikuje naš vsakdan, je postalo nujno, da se mlajše generacije opremijo z znanjem in veščinami za varno in odgovorno ravnanje na spletu. Učenci so se skozi interaktivne pristope in praktične primere naučili prepoznavati in se soočati z različnimi vrstami spletnih nevarnosti, kot so spletno nasilje, prevare in zloraba osebnih podatkov. Osrednji del delavnice je bil namenjen razumevanju spletnih etičnih načel, zasebnosti in varnostnih protokolov. Učenci so se učili o pomenu varovanja osebnih podatkov in kako prepoznati ter reagirati na neželene ali nevarne spletne vsebine. Posebna pozornost je bila namenjena krepitvi digitalne pismenosti, ki ne obsega samo tehničnih veščin upravljanja z digitalnimi orodji, ampak tudi razumevanje družbenih in etičnih implikacij digitalne komunikacije.
Končni cilj delavnic je bil, da otroci odidejo opremljeni z veščinami in znanjem, ki jim bodo pomagala rasti v digitalno pismene in odgovorne posameznike. To je ključno ne le za njihovo osebno varnost in dobrobit, ampak tudi za njihovo sposobnost, da pozitivno prispevajo k digitalni družbi. Izobraževanje o varni uporabi spleta tako ni le investicija v znanje, ampak tudi v prihodnjo družbeno in osebno blaginjo naslednjih generacij.

Učenci poročajo, da so vsebine delavnic aktualne za njih in da so se naučili veliko novega. Učitelji dodajajo, da je tovrstna oblika preventive zelo pomembna, saj se na spletu dogaja čedalje več neprijetnosti in je prav, da smo tudi v šoli s tem seznanjeni in okrepljeni.

*učenci 5. razredov bodo delavnice imeli predvidoma v naslednjih mesecih